Jarda Holý OK1MIZ – SK 2.4.2021

Jaroslav Holý OK1MIZ, byl radioamatér tělem i duší. O radioamatéřinu měl zájem již před vojnou. Chodil do radioklubů OK1KTH a OK1KOR. Na vojně navštěvoval radioklub v Bratislavě. Když radiokluby v Hostinném a okolí nebyly aktivní, navštěvoval náš radioklub OK1KMP, již někdy od roku 1975.
Vysílal převážně telegraficky a na fone provoz se nám ho podařilo přemluvit jen zřídka. Jezdil s námi i na KV Polní dny, které jsme tou dobou aktivně a úspěšně absolvovali. Byl s námi několikrát na spojovací službě na Rallye Škoda. Občas se objevil na VKV Polním dnu na Kozinci, jako operátor nebo alespoň jako návštěva.
Jarda byl až do penze zaměstnán jako zámečník a neměl příliš možností ke konstrukci modernějších zařízení. Když získal koncesi postavil si jednoduchý TX s násobiči frekvence na jednotlivá pásma a poslouchal na inkurantní přijímač EZ6 s konvertorem. Bydlel tou dobou v Hostinném u Labe a měl LW ANT. Později si zakoupil zařízení Z-styl a následně KV komerční transceivery Kenwood a Yaesu.
Opravil domek v Lánově, natáhl antény, preferoval typ G5RV. Jezdil pravidelně telegrafní a později i SSB vnitrostátní závody. Jezdil i větší závody např. OK DX Contest.
Pak přišla doba internetu a posílání elektronických deníků. Internet si nikdy nepořídil, připadal mu neradioamatérský, a dalších závodů se zúčastňoval jen pro účast a aby pozdravil známé.
Koncem minulého roku se zapojil do naši soutěže o diplom OL70OMP, navázáním řady spojení v závodech KV PA, OM AC a SSB liga, ve které jsme ho mohli slyšet ještě v březnu.
Měl rád radioamatérská setkání a na Kozákově a v Holicích, jsme ho mohli vidět téměř pokaždé. V domku v Lánově žil sám a to se mu asi stalo osudné, protože nebyl nikdo na blízku, když potřeboval pomoc…
R.I.P.

Jarda OK1MIZ-SK, u RM-31 Honza OK1MNV a Tonda ex OK1MLA v RK ZPA
Jarda OK1MIZ-SK při spojovací službě na Rallye Škoda u TCVR Petr 103
VKV PD Kozinec asi 1978 - Honza OK1MNV, Honza OK1JJC, Tonda syn ex OK1MLA, Vašek OK1ARP-SK, Jarda OK1MIZ-SK a Míla OK1DMJ-SK
Jarda OK1MIZ-SK foto z poslední doby

Ještě perlička na závěr:
Jednou přinesl k nám do klubu elekronkový elbug, to jsme ještě vysílali s RM31 a PA. Na svůj elbug rád vysílal, ale neměl dobře seřízený poměr tečka/čárka. Bylo to takové zvláštní klíčování, on si v tom však liboval, tak jsme mu začali říkat „Jára Bug“. Ale nevadilo mu to, žádnou legraci nezkazil.

Přejít nahoru