Polní (luční) den 2021

Stejně jako předchozí roky, proběhla v červnu schůzka na základně RK, kde byly domluveny detaily odjezdu, nákup benzínu, stanoven termín obhlídky Kozince s úpravou cesty a keřů. Schůzku oživila ukázka nového motocyklu Martina (syna Honzy OK1JC). Počasí vypadalo podle předpovědi jako na houpačce, stejně jako u většiny předcházejících PD, hi… V úterý před PD došlo na samotnou prohlídku přístupové cesty na soutěžní kótu Kozinec. Kromě nových výmolů, na původně zpevněné cestě, se zdálo, že letos bude vše v pořádku.
Překvapení se ale konalo na samotném vršku. Zemědělci si letos dali na čas a louka nebyla posekaná. Tráva dosahovala výšky nad kolena a to při předpovědi deště na pátek znamenalo jediné. Druhý den vyrazit s benzínovou kosou a místo pobytu si připravit. Na starost si to vzal Roman OK1NPF a za dvě a půl hodiny posekal prostor pro vysílací stanoviště i „společenskou místnost“, jak nazývame pobytové místo mezi vzrostlými keři. V pátek, v den výjezdu, se rosničky nemýlily a déšť nás v přeháňkách provázel skoro celý den. Poznamenalo to výjezd, kde se překonává velké převýšení a někteří tak v předtuše předem přezuli na zimní obutí aut. Ale vrcholu bylo dosaženo a mohlo se začít s přípravou stanoviště. Kromě vybudování nezbytného zázemí a stavby stanů, přišla na řadu i montáž anténních stožárů. Tu provázely zmíněné srážky, a tak se postupovalo opatrně, hlavně při manipulaci se samotnými stožáry. Oba se však podařilo bezpečně vztyčit, letos i s pomocnou jehlou, která usnadnila samotné zvedání. Nakonec došlo i na proměření anténních soustav. V podvečer se nakonec uklidnily i dešťové přeháňky, a tak se mohlo u ohně nejen hodovat, ale bylo možné i sušit mokré svršky.
Sobotní ráno bylo větrné a chladné, ale s příslibem slunce. Jak říkávaly už naše babičky, jedenáctá rozhodla a zbytek pobytu nás provázelo slunečné a teplé počasí. Po vydatné snídani došlo na přípravu samotné techniky pro PDM. Mezitím se na kopci začali objevovat kolegové a přátelé klubu, ktaří nás přišli podpořit a obhlédnout vybavení. Byl mezi nimi i jubilant, Honza OK1MNV, který slavil významné životní jubileum a nestačil tak přijímat gratulace pevného zdraví a dalších úspěchů na pásmu. Ocenili jsme i juniory za loňské umístění v PDM. Juniorů na letošní klání trochu ubylo, snad vlivem začátku dětských táborů, ale na soutěžní klání přece jen někteří zůstali. Trochu jsme před začátkem PDM taktizovali a pásmo 70 cm obsadili ostříleným operátorem Ondrou, pod dohledem táty Romana OK1NPF. Ondra se zkušenostmi z minulých let bravurně zvládal provoz a snažil se i o zahraniční spojení v angličtině. Nakonec zůstalo jen u přeshraničního kontaktu s kolegy z OM. I tak bylo na průběžném výsledku vidět, že bojuje o úspěšné umístění. Výsledných 23 spojení s 2403 body avizovalo pěkný výsledek. Na stanovišti 144 MHz měl svou premiéru velmi mladý operátor Mikuláš (6 let), vnuk Petra OK1AKI. Po prvotním ostychu začal i on, byť s nápovědou, zvládat navazování spojení s dalšími mládežníky i rozdavači bodů na pásmu. Rovněž jemu se podařila spojení do OM a závod ukončil s výsledkem 47 QSO a 5139 body. Operátor i jeho nápověda měli velkou radost z dosaženého výsledku, s příslibem dalšího zlepšování provozu při dalších závodech.
Pak už šlo do tuhého, respektive do hlavního závodu Polního dne 2021. Pásmo 2 m obsadil Roman OK1NPF, výpomocí mu byl Vláďa OK1FUJ. Provoz na výzvu přinášel dostatek spojení, mezi nimiž se objevil již v čase 14:50 UTC i ODX celého závodu – IQ5NN s QRB 807 km, delší DX se letos nepovedl. Deník plnily zápisy spojení z výživného JV směru, který vždy přináší bodový zisk. TOP TEN proto zaplnila spojení v rozmezí 700 až 800 km, např. YT0A (791 km), IK4ZHH (774 km), ale také F4KJP/p (763 km). Do opačného směru potěšilo i spojeni s OZ1ALS ve vzdálenosti 622 km.
Noční propad provozu nebyl až takový, spíše až studené ráno bylo náročnější na vyhledávání nových stanic. Mezi nimiž byly třeba YU7ACO (743 km) nebo YU1LA (742 km). A i když přicházely momenty marných výzev, objevily se i chvíle, kdy došlo na malý pile-up, což v zarušeném 2 m pásmu a s úniky signálu bylo zajímavé. Ale oboustranná snaha o dokončení spojení přinášela bohatý bodový zisk, který se projevil ve výčtu spojení do jednotlivých zemí, kde mimo domácích spojení, kralovala ta do DL, OM, 9A, SP, OE, S5, YT, I a zbytku, na pásmu dostupných, evropských zemí. Konečných 343 spojení a 89367 bodů nakonec ukázalo, že jsme se přiblíži minulým výsledkům a dalo nám tak naději na velice dobré umístění.
Provozu na pásmu 70 cm se ujal s velkou vervou Martin OK1TKN za asistence Petra OK1AKI. Spojení rychle přibývala a do půlnoci se počet vyšplhal na 90 QSO. Jako každý rok aktivita stanic v této době velmi ochabla, ale do cca jedné hodiny po půlnoci se podařilo dosáhnout počtu 100 QSO již v režii Petra OK1AKI. Potom zůstala na pásmu opravdu hrstka stanic a žádné nové se neobjevovaly. Ke vzkříšení provozu došlo po páté hodině ranní, ale větší provoz se projevil až okolo sedmé. Podařilo se navázat několik pěkných a dlouhých QSO, např. na výzvu YU7A z KN05BW (613 km), dále F6KFH z JN39OC (618 km) a několik DL z JO44 (vše přes 600 km). Po příjezdu Honzy OK1JC na kopec se „otevřelo nebe“ a jako úplně poslední QSO se podařilo QSO se stanicí PI4GN z JO33NI (682 km). To byla třešnička na dortu a poděkování za celoroční přípravu na „svátek“ všech radioamatérů, který jsme si tradičně užívali jako RK za opravdu polních podmínek, tj, vysílací a spací stany, polní kuchyně, elektrika z generátoru. Až na malou nehodu, při které jsme přišli o napájení vinou navážky dříví na topení, můžeme konstatovat tento víkend jako zdařilou akci. Technika také nezklamala a se současnými anténními systémy jsme také byli spokojeni. Těšíme se na další ročník 2022!

Poradu na základně oživil Martin, syn Honzy OK1JC, ukázkou nové motorky
Lze říci, že letos to byla pánská jízda, manželky většiny z nás tentokrát nejely
Obtížné zdolávání stoupání na mokrém povrchu
Pršelo a pršelo, hlavně při stavbě stožárů
Ohodnotili jsme zkušené matadory - Honza OK1MNV, u příležitosti životního jubilea…
Ohodnotili jsme zkušené matadory - Honza OK1MNV, u příležitosti životního jubilea…
Nejmladší operátor Mikuláš (6 let), vnuk Petra OK1AKI, při PDM na pásmu 2 m
Ostřílený junior Ondra při PDM na pásmu 70 cm pod dohledem táty Romana OK1NPF
VO Petr OK1AKI s radioamatérskou budoucností
Polní - luční stanoviště letošního ročníku
Ti, co vydrželi do konce, letos s připomínkou 65 let značky OK1KMP
Přejít nahoru