Provozní aktiv VKV – prosinec 2022

Na poslední kolo aktivu jsme v předvánočním čase vyrazili ve složení Roman OK1NPF, Martin OK1TKN a Vláďa OK1FUJ. Posledně jmenovaného jsme však málem vezli na chirurgii, protože při nasedání Vládi do auta došlo shodou okolností k souběhu zavírání dveří Martinem a malér byl na světě. Vláďa se přidržel středového sloupku a dveře mu chytily prsty. Vláďa se ale ukázal jako nezdolný jedinec a nastalou situaci zvládl. K jeho bolestivému výrazu jsme přidali i neveselý výraz cestou při pohledu na vrchol Zvičiny.
Již z dálky byla kóta zahalená v inverzi, což nevěstilo nic dobrého. Po dojezdu bylo jasné, že to nebude tentokrát jednoduché. Kopec byl docela slušně zasněžený, ale hlavním problémem se ukázala námraza na anténách. S autem se podařilo dojet až k boudě, takže odpadlo přenášení věcí na delší vdálenost. Vybalili jsme, pozapojovali a zjistili očekávané, PSV v nepřijatelných hodnotách, navíc zamrzlý rotátor antén pro pásmo 144 MHz. Nezbylo než situaci řešit. Martin OK1TKN se obětoval a s horkovzdušnou pistolí vylezl na stožár, aby prohřál rotátor. S pomocí neznámého kusu dřevní hmoty vytvořil vibrace i na stožáru s anténami, aby se podařilo oklepat co nejvíce námrazy. Po dalším měření se situace zlepšila a pár dalších úderů pomohlo sundat zbytek námrazy. Stačili jsme postavit i pracoviště pro pásmo 10 GHz, ale jak se později zjistilo, mráz udělal své a technika tohoto pásma nefungovala. Martin se už mezitím ohříval u kamen na boudě.
Start tohoto kola jsme tak měli zpožděný, ale přesto se dařilo časovou ztrátu dohnat, i když podmínky šíření byly tentokrát opravdu špatné. Vliv inverze i slabší výkon v pásmu 432 MHz Martin OK1TKN přesto zvládl a kromě domácích spojení uskutečnil i dvě do SP a jedno do OE. S celkovými 41 QSO do 9 WWL získal 918 bodů, které stačily na 4. místo v tomto kole v kategorii 432 MHz multi op a udržení čtvrtého místa i v celoročním hodnocení.
Pásmo 144 MHz bylo také poznamenáno špatnými podmínkami šíření, ale vyšší výkon napomohl nakonec k odpovídajícímu výsledku. Potěšila aktivita I, OE a OM stanic, doplněná dvěma spojeními z SP, DL a po jednom z S5, 9A a YT. Výsledných 140 QSO do 20 WWL a zisk 9000 bodů bylo asi maximem za daných podmínek. Stačilo to na 2. místo v tomto kole i na udržení druhého místa v celoročním hodnocení kategorie 144 MHz multi op.
Po sbalení techniky jsme ještě řešili úklid a zabezpečení před nezvanými návštěvníky v podobě hlodavců, kteří si z naší boudy udělali noclehárnu, ovšem bez stravy, a tak jejich cesta životem u nás skončila.

 
Základna v inverzi - na pohled pěkné, v praxi problém
Martin OK1TKN na stožáru s horkovzdušnou pistolí prohříval rotátor ...
... aby pak ohřál i sebe u kamen ...
... a mohl se následně věnovat pásmu 70 cm
Roman OK1NPF stačil doplnit pracoviště i malým vánočním stromkem
Martin OK1TKN, Vláďa OK1FUJ a Roman OK1NPF - tři zmrzlí muži po skončení závodu
Přejít nahoru