Polní den 2023

K přípravám na letošní PD patřila včasná kontrola materiálu, oprava jedné antény na 2 m a i obhlídka přístupové cesty na vrchol Kozince v týdnu před samotným závodem. Té se zúčastnili Vláďa OK1FUJ, Martin OK1TKN a Roman OK1NPF. Vystříhali větve z náletových keřů kolem cesty, prohlédli stoupání po louce i lesem a ujistili se o posečené louce na vrcholu.

Nakládka podstatné části materiálu proběhla u Petra OK1AKI ve čtvrtek večer, aby byl páteční odjezd v pohodě. V dopoledních hodinách se v základu výpravy sešli u Petra OK1AKI i Vláďa OK1FUJ, Martin OK1TKN a Roman OK1NPF. Dojezd na kótu máme pár kilometrů a tak jsme za pár minut se třemi auty na vrcholu a rozbalujeme základní tábor. Prioritou je „společenská místnost“ s občerstvovací stanicí, klubový oheň a zázemí každého jednotlivce. Po uvítacím přípitku jsme se pustili do stavby anténních soustav, kterou po nějaké době přerušil déšť. K dispozici bylo zázemí a klid na občerstvení a doplnění tekutin. Mezitím dorazily další posily, Marek s Dominikem, Štěpánka s Maruškou, Vítek s Aničkou, Mikulášem a Karolínkou. Bylo tak dost rukou na vztyčení obou stožárů a postavení vysílacích stanů. Po této technické části, kdy už zase přálo počasí, zbyl čas na společenský večer. Sobotní ráno nás přivítalo příjemným počasím a tak nechyběla pohodová snídaně a následná příprava techniky na vysílání. Mezitím dorazil do základního tábora junior Ondra, který vzal na seznámení s vysíláním kamarádu Míšu. Diky jejich přítomnosti jsme mohli pogratulovat za loňský úspěch všem juniorským aktérům, Ondrovi, Mikulášovi a nejmladší Karolínce předáním pohárů a sladké odměny. Sotva si ji ochutnali, odebrali se do stanů k účasti v letošním Polním dnu mládeže. Ondra se již plně ve své režii ujal pásma 70 cm a mohl tak své zkušenosti ukázat a předat kamarádovi Michalovi, pro kterého to bylo první seznámení s vysíláním. Klukům se dařilo, za tři hodiny dosáhli na 30 spojení s 3336 body a nejdelším spojením s IK3VZO a 668 km. Potěšila podpora od OK stanic, kdy u jedné kolektivky neváhali jednotlivci aktivovat své osobní i klubové značky a trochu tak zpestřit mladým závodníkům provoz.

Na 2 m se Petr OK1AKI věnoval vnoučatům Mikulášovi a Karolínce.I přes jejich věk (7 a 4 roky) se jim podařilo s malou nápovědou navázat 36 QSO a 3335 bodů, nejdelší s OM6VN z JN99FI a 246 km. Ještě to bude práce na mnoho let, ale snad z nich vyrostou dobří operátoři. Po končení PDM zbyl čas na oběd a rychlou přípravu na hlavní závod. Obsazení stanovišť zůstalo jako při Provozních aktivech, na 2 m Roman OK1NPF, vypomáhali Martin OK1TKN a Honza OK1MNV, na 70 cm Petr OK1AKI, vypomáhal Vláďa OK1FUJ a Martin OK1TKN.

Pod značkou OK5P na 2 m rozjel závod Roman OK1NPF. Start nebyl nijak dobrý, první spojení asi až po sedmi minutách, kdy už bylo podezření na nějakou závadu v systému. Pak se ale stanice objevily, i když né v takové míře jako jindy. Snad jen první tři hodiny se držely na bodovém zisku z minulých let, následně pak bylo poznat, že to nechodí uplně tak ideálně. I v tomto stavu pásma se podařila nějaká ta lepší spojení, která posouvala hranici ODX spojení výš. Do sobotní půlnoci se podařilo atakovat hranici 807 km se stanicí IQ4NN, která zůstala nadlouho tou nejdelší. Méně stanic bylo v tuto dobu již zřetelných i ve statistice a tak se bojovalo o každé nové spojení. Po půlnoci aktivita slábla, až nakonec bylo na pásmu několik výrazných stanic s dávači a ani prolaďování a směrování nepřinášelo nové body. Po dlouhé době se tak stalo, že se Roman OK1NPF na necelé dvě hodiny odmlčel a nabral trochu sil. Po probuzení nebyla situace nijak výrazně lepší. Dlouhé výzvy a směrování antén nepřinášelo žádný výrazný výsledek. Statistika neúprosně zobrazovala propad, který se tentokrát projevil. Nezbývalo, než vytrvat. Po příjezdu posily, Honzy OK1MNV, který vyjel na kopec na kole a mohl vystřídat Romana, se éterem ozvala značka OK5P i v CW modu a Honza se svými zkušenostmi mohl dohnat bodové hodnocení. Ale i on po chvíli konstatoval, že tam ty stanice prostěnejsou. Podařilo se mu alespoň posunout hranici ODX spojení a to hned dvakrát, nejprve na 814 km se stanicí IK5AMB a poté ještě na 829 km se stanicí YT7W. Tím výčet dlouhých spojení končí a zbytek snažení byl o boji s rušením od BIG GUN stanic, které se opět „prezentovaly“ v závodě i s občasnou nekázní dalších stanic, které nerespektovaly trochu toho hamspiritu. Výsledek na 2 m pásmu letos úplně nenadchnul, 274 spojení s 69609 body patří,bohužel, k těm slabším, ale i tak předběžné 6. místo v LP kategorii je obstojné.

Na 70 cm jsme začali závod snad ze zvyku, nebo z roztržitosti pod OK1KMP a tak to již zůstalo. Mikrofonu se na začátku chopila, naše mladá operátorka Maruška, Martin OK1TKN a potom i Petr OK1AKI. Dle statistiky přibývala spojení jako obvykle, žádné extrémní podmínky, jen snad, že chodily stanice z jihu až do půlnoci, kdy jsme již měli v deníku 3 x I a pěkné spojení s YP2DX z KN05IS – 653 km a také s HB9AJ z JN37SH – 685 km. A jako již jiné roky, se po půlnoci většina stanic odmlčela a to byla i pro Petra OK1AKI chvíle na krátký odpočinek. Brzy ráno se ozvala řada stanic, které se buď účastnily v kategorii 6H, nebo jen rozdávaly body. Před obědem se otevřel směr na S-Z, kdy v deníku přibyla stanice DL0CS z JO44UO – 601 km. Možná se zdá, že to není daleko, ale z naší nevysoké a zalesněné kóty s 50W se dovolat někam nad Hamburk je pro nás velká radost. Bohuž je pro nás díky pásu Krkonoš uzavřen S-V směr, kde je řada pěkných stanic. To jen snad na vysvětlenou. Zbytek závodu přinesl ještě několik QSO do OE a HA, takže na konci byl výčet zemí docela slušný. Celkový výsledem nám přinesl 142 QSO s 28716 body a letos bohužel jen předběžné 7. místo v LP kategorii.

Tak jako něco začíná, většinou to i končí. V nedaleké Štikovské rokli se dojížděly finálové jízdy v autokrosu, my jsme už balili náše „nádobíčko“ a vyhlíželi cestu domů. Taky to znáte, že zbalit jde vždy rychleji? Na vrcholu po nás zůstala je ušlapaná tráva a duch HAMspititu, v nás zůstaly pěkné vzpomínky na závody a setkání s přáteli, kteří se za námi i jen na chvíli zastavili. Tak zase za rok, v PDM a PD 2024.

Martin OK1TKN při úravě cesty na Kozinec
Plně naložené auto Petra OK1AKI na víkend
Petr OK1AKI, Martin OK1TKN, Vláďa OK1FUJ a Roman OK1NPF na startu
Martin OK1TKN, Petr OK1AKI a Vláďa OK1FUJ při stavbě antén
Siesta ve "společenské místnosti"
Počasí se umoudřilo, anténní pole 2 m a 70 cm
PDM Michal a Ondra u mikrofonu na 70 cm
PDM Karolínka, nejmladší operátorka
PDM Mikuláš, druhý nejmladší účastník
Ocenění junioři s matadory - Vláďa OK1FUJ, Ondra, Mikuláš, Martin OK1TKN, Karolínka, Petr OK1AKI
Honza OK1MNV se svou zkušenou rukou při CW spojení
Co dodat.... POHODA
Skupinové foto na dopitné po závodě
OK5P mapa QSO 144 MHz
OK1KMP mapa QSO 432 MHz
Přejít nahoru