Polní den 2020

Začněme tím, jak to dopadlo, tedy deklarovanými výsledky.

 
Polní den mládeže
Kategorie 145 MHz multi
5. místoOK1KMP7811 bodů
7. místoOK5P5858 bodů
 
Kategorie 435 MHz multi
1. místoOK1KMP3869 bodů
 
 
Polní den
Kategorie 145 MHz multi LP
3. místoOL70OMP84368 bodů
 
 
Kategorie 435 MHz multi 6 hrs
1. místoOL70OMP12352 bodů
2. místoOK1KMP11446 bodů
3. místoOK5P10219 bodů
 

Spokojenost? Ano! To vše jako satisfakce za několikaměsíční přípravu jak na samotný Polní den, tak ve spojitosti s oslavami sedmdesáti let založení radioklubu. Přípravy to byly místy hektické a s vypětím sil, ale výsledek o to víc než potěšil. A protože jsme v několika posledních letech inovovali, tak i letos jsme přidali jednu technickou novinku. Vylepšili jsme anténní systém pro pásmo 435 MHz na čtyřče. Znamenalo to zajištění materiálu na nový výložník, dvě nové antény a dělič. Zkouška nanečisto před samotným závodem se povedla a nic nebránilo realizaci soustavy na kopci. Samotné dění kolem Polního dne je již určitým standardem, ale čím víc toho na kopec vozíme, tím víc času tomu musíme věnovat. Někteří se tak na kopec vydali už v pátek dopoledne, aby připravili alespoň technické zázemí provozu. Odpoledne se pak vrchol Kozince už hemžil spoustou kolegů, rodinných příslušníků a příznivců klubu, proto byl dostatek schopných rukou na stavbu dvou kompletních stanovišť. To se bez obtíží do večera povedlo.
Páteční večer pak byl společenskou akcí na oslavu výročí klubu. Sobotní dopoledne se neslo ve znamení posledních příprav a drobných gratulací. Nejen výročí klubu, ale i osobní jubileum letos dostihlo členy klubu Romana OK1NPF a Věru, XYL Martina OK1TKN. A kolik že jim je? Jsou o 20 let mladší než radioklub. Před samotným Polním dnem mládeže jsme ještě ocenili pohárem Ondru za loňské 2. místo v PDM v kategorii 435 MHZ MULTI N.
Na letošní PDM jsme měli dostatek mladých operátorů, a tak jsme obsadili obě pásma. V pásmu 145 MHz jsme použili dvě soutěžní značky, na 435 MHz jsme trochu taktizovali a jeli jen na jednu značku naplno. A vyplatilo se. Jen takový malý postřeh z pásma 2 m, kdy to vypadalo, že jedna stanice nesplňovala podmínky omezeného výkonu 10 W pro N kategorii. Ale to už bylo o jejím svědomí.
Následovala hodinová pauza na opožděný oběd a vzhůru „ke strojům“ do obou stanů. Rozjížděla se 24 hodinová jízda éterem. Stanoviště pro 145 MHz jelo na výroční značku OL70OMP po celý závod, pracoviště pro 435 MHz využívalo 6 hodinové kategorie a v průběhu trvání závodu používalo tři volací značky – OK1KMP, OK5P a OL70OMP. Jak se to během příprav na kopci hemžilo lidmi, tak na samotný závod jakoby chyběli operátoři. Ale zkušenost zbývajících přece jen výsledek přinesla. Přispěla k tomu i dobrá technická příprava a nová bezproblémová elektrocentrála. Zatímco operátoři bojovali o každé spojení, na kopec mířili přátelé a příznivci klubu a se zbývajícími členy mohli probrat historii i současnost našeho klubového dění. Škoda že pozvání nevyužili představitelé Města Nová Paka, které nás podporuje, aby poznali, o čem je naše činnost.
Nedělní část měla už taky své rysy, kdy se našly časové úseky, ve kterých se těžko hledala nová spojení. Přesto úsilí operátorů nepolevovalo a věnovali se provozu naplno až do konce. Pak už jen společná fotka, likvidace stanovišť a zázemí. A pár vzpomínek na uplynulé tři dny, kterými jsme důstojně oslavili výročí klubu. Těšíme se opět na slyšenou při dalších letošních závodech na všech našich značkách, díky kterým je možné získat pamětní diplom.

Petr OK1AKI koordinoval stavbu čtyřčete na 435 MHz
Připravená stanoviště ve svitu měsíce
Naši junioři před Polním dnem mládeže
Zdravé jádro na konci závodu: Roman OK1NPF, Martin OK1TKN, Věra, Vláďa OK1FUJ, Marek, VO Petr OK1AKI, Štěpánka, Honza OK1JC, Anička, dole Tomáš, Martin, Ondra, Dominik, Mikuláš
Mapa QSO v pásmu 145 MHz pro stanici OL70OMP
Mapa QSO v pásmu 435 MHz pro stanici OL70OMP
Přejít nahoru