Provozní aktiv VKV – prosinec 2021

Na poslední letošní PA z kóty Zvičina jsme odjeli ve složení Petr OK1AKI, Roman OK1NPF a Vláďa OK1FUJ. Již silný vítr v Nové Pace avizoval, že na kopci určitě nebude lépe. A nebylo. Vystěhování věcí z auta ještě proběhlo docela hladce. Ale při stavbě anténního systému pro pásmo 70 cm rychle vzal za své původní návrh instalovat 2 x 19 el. Yagi. Na přenosný stožár se tak podařilo umístit pouze 1 x 19 prvků. A i tak se při náporu větru trubka s rotátorem slušně ohýbala. Později jsme se dověděli, že ve stejnou dobu bylo kousek od nás (cca 30 km) na Sněžce, naměřena rychlost v nárazech 134 km/h, což je za hranicí orkánu!
Ale zpět k provozu. Na pásmu 2 m se provoz v režii Romana OK1NPF slušně rozjel a spojení pěkně přibývala. Ač tentokrát zklamal jindy výživný JV směr a vlastně nulová aktivita v 9A, tak si to vynahradil SZ směr a několik krásných spojení, z nichž dominovala ta s ON4KHG do JO10XQ a QRB 831 km, F1CXW do JO20JC a QRB 777 km a PA4VHF do JO32JE a QRB 650 km. Náznakem bylo podvědomě slyšet i na chatu avizované spojení do Anglie (QRB cca 1300 km), ale přes panující podmínky to nevyšlo. Na konci závodu potěšilo celkových 129 QSO a do 27 WWL i konečných 11205 bodů.
Zato na pásmu 70 cm to byla skoro katastrofa, bylo slyšet jen pár nejsilnějších stanic, jako by nebylo něco v pořádku. Měřením jsme zjistili, že anténa vykazuje vysoké PSV. Až v teple domova byl zjištěn vadný „N“ konektor u antény. Bylo navázáno pouze 32 QSO do jen 8 WWL a celkem 656 bodů. Po závodě nás navštívil tým z OK1KOB, což nám zvedlo náladu, a za již mírnějšího větru jsme vše složili.
Nesmíme zapomenout ještě jeden světlý okamžik, kdy po závodě podával Vláďa výbornou domácí polévku „prdelačku“ jako třešničku po rozporuplném závodu. Díky Vláďo!

Petr OK1AKI hledal v návěji sněhu kotevní kolík pro 70 cm stožár
Petr OK1AKI a Roman OK1NPF se pustili do spojení, až se z nich kouřilo (jen se opotil objektiv)
Roman OK1NPF pohledem termokamery Petra OK1AKI …správná závodní teplota?
Přejít nahoru