Polní den 2022 a červencové kolo SSB ligy

Začátkem června proběhla k přípravě PD krátká schůzka na „Růžku“, kde byly domluveny podrobnosti ohledně zajištění proviantu, benzinu a přípravy techniky. V týdnu před samotným závodem došlo na kontrolu terénu a cesty pro výjezd aut a k drobnému prostřihu větví kolem trasy výjezdu a k vyznačení rizikových míst na cestě.

PD 2022 z pohledu VO Petra OK1AKI

Na domluvený čas odjezdu v 10 hodin v pátek dopoledne, se sjela celá základní sestava RK, ve složení Petr OK1AKI s manželkou Štěpánkou a synem Jakubem, Roman OK1NPF se synem Ondrou, Martin OK1TKN a Vláďa OK1FUJ. Auta byla již naložena, a tak jsme vzhledem k vývoji počasí vyrazili směr soutěžní kóta – Kozinec u Nové Paky 608 m.n.m., kde při výjezdu po louce a následně po kamenité cestě až na planinu samozřejmě nechyběl každoroční adrenalin. Potom jsme již v pohodě dojeli na soutěžní místo. Během chvíle dorazil také náš další člen Ota OK1XAV se smečkou psů a příjemná návštěva z radioklubu OK1KOB – Jirka OK1UKY s Danou OK1IFD s tradičními dobrotami ke kávě, díky!
Nikomu již nebylo zapotřebí nic vysvětlovat, okamžitě došlo ke stavbě přístřešku jako „společenské místnosti“, kde se odehrává každoroční posezení s občerstvením a samozřejmě velmi plodné diskuze, často až do pozdních nočních hodin. Poté jsme postavili stany pro přespání, protože dodržujeme poslání a název závodu – Polní den. Před avizovaným příchodem deště jsme ještě stihli sestavit stožár a antény pro pásmo 144 MHz (2xYU7EF), ale potom nás liják vyhnal na nucenou pauzu, kterou jsme přečkali pod hotovým přístřeškem. Naštěstí jsme po cca dvou hodinách mohli dokončit systém pro 144 MHz, postavit kompletní antény pro pásmo 432 MHz (4xDL6WU), potřebné stany pro operátory a došlo i k zapojení a kontrole zařízení. Rovněž jsme mohli přivítat zbytek členů RK a hlavně další mladé operátory, kteří se již těšili na sobotní závod.
Sobotní ráno začalo trochu netradičně, a to účastí RK OK1KMP v červencovém kole SSB ligy, pro kterou byla již v pátek natažena anténa 2×19 m. Provozu se chopil Petr OK1AKI za vydatné pomoci Vládi OK1FUJ, kteří za dvě hodiny provozu uskutečnili pěkných 91 QSO do 62 okresů s 15. místem v pořadí tohoto kola!
Po vydatné snídani a konzultaci o budoucím provozu došlo k ocenění našich nejmladších operátorů za jejich skvělý výsledek (1. místo) v minulém ročníku PDM. Následně zasedli naši mladí operátoři ve 12 hodin k zařízení a spojení začala pěkně přibývat. Operátorovi Mikulášovi se ještě s nápovědou podařilo během tří hodin na pásmu 144 MHz uskutečnit pěkných 41 QSO do OK a OM. Nebyl v tom však sám, jeho mladičká sestřička Karolína si ke konci závodu odbyla své první spojení se stanicí OK1GHZ a byla za něj protistanicí velmi pochválena, vždyť je jí teprve 3,5 roku. Průběžné 7. místo a nadšení mladých operátorů nám dává naději, že tento náš koníček bude mít své další následovníky.

Skoro již tradičně zasedl k mikrofonu na začátek velkého závodu v pásmu 432 MHz Martin OK1TKN, tentokrát pod soutěžní volací značkou OK5P a po výměně operátorů (Petr OK1AKI) bylo okolo půlnoci v počítači již cca 110 QSO. Jako každoročně, po půlnoci na tomto pásmu provoz znatelně zeslábl a první oživení nastalo až po 5. hodině ranní, silný provoz pak trval prakticky až do konce závodu. Letos bylo uskutečněno více spojení do DL, řada dalších pak do OM, HA, OE, SP, S5 a 9A. Již večer se povedl ODX v podobě IO2V z JN54WE (757 km) a pěkné QSO do Srbska s YU7Q (641 km). Pro nás trochu exotické bylo spojení do PA, s PI4GN (682 km) a PA4VHF (635 km) ke konci závodu. Krátce zasedl na tomto pásmu k telegrafnímu klíči i Honza OK1MNV, ale až po úpravě techniky a domluvě se podařilo pár CW spojení, což je po letech stagnace výzva pro nás ostatní, věnovat se více i tomuto druhu provozu. V průběžném hodnocení jsme v kategorii 432 Multi LP se 159 QSO a 33084 body na pěkném 3. místě.

PD 2022 z pohledu Romana OK1NPF na pásmu 2 m

Pásmo 2 m se stalo prioritou Romana OK1NPF. Ještě než došlo na hlavní závod, zapojil do Polního dne mládeže syna Ondru, který již za uplynulá léta nasbíral dostatek zkušeností na samostatnou činnost u mikrofonu. Ondra si vzal v PDM na starost pásmo 70 cm, které pro nás bývá úspěšnější. Provoz nebyl nijak silný, spíš by bylo možné říct, že za uplynulými roky pokulhával, přesto se podařilo téměř nemožné. Na výzvu vysílanou s výkonem 10 W se ozvala stanice IZ4JMU s QRB 757 km. Zůstala sice jedinou zahraniční stanicí, ale díky vzdálenosti velice ceněnou. Celkových 19 spojení na konci PDM a zisk 1987 bodů byl Ondrův výsledek tříhodinové hodinové snahy. I přes slabší účast stanic Ondra nevypustil nic ze svého nasazení a podle všeho dosáhl na metu nejcennější – 1. místo.
Po občerstvovací hodince přišel na řadu hlavní závod. Roman OK1NPF hned na začátku závodu ale znejistěl. Na dávanou výzvu přes šest minut nikdo nereagoval. Závada však nebyla na jeho přijímači, jen rozjezd ostatních stanic nebyl takový, jaký očekával. Vynahradily to v první hodině čtyři italské stanice, z nichž se IO2V stala na delší dobu ODX spojením se 757 km. V další hodině, se pak nezvykle v závěsu ozvaly dvě HB9 stanice, obě s QRB okolo 700 km. Mezitím už běžel provoz na plné obrátky a QSO s YT4X (719 km) bylo také milým spojením.
Podobné vzdálenosti střídaly i místní stanice a deník se plnil výsledky na úrovni let minulých. Posun ODX spojení nastal se stanicí IZ5ILA/4 a QRB 770 km, IQ5NN posunula hranici na 807 km a IQ8BI na 814 km, což bylo další povzbuzení. V tu chvíli byl však s ODX spojeními konec, přibližovala se jim spojení většinou s YT stanicemi, spojení s F6FSD/p (795 km) bylo tím nejlepším na druhou zeměpisnou stranu. Ráno se provoz probouzel po klasickém nočním útlumu, který provázely výzvy několika silných stanic. Po snídani jsme pokračovali a přišla i posila. Na kopec dorazil Honza OK1MNV a ujal se CW klíče. Dařila se mu krásná spojení do YO, F6, S5 a I destinací. Po nějaké době ho Roman vystřídal na fonická spojení a opět se projevila aktivita italských stanic, které letos při PD kralovaly. Honza OK1MNV mezitím pomohl několika spojeními také na pásmu 70 cm, aby se nakonec ještě vrátil k pracovišti pro pásmo 2 m a užil si konec závodu. A to doslova. Čtvrt hodiny před koncem udělal ODX celého závodu se stanicí SK1KC/p a QRB 907 km! Konečný zápis hlásil 331 spojení s 89035 body a nadějí na třetí místo v LP kategorii na 144 MHz.
Zdá se, že i letošní ročník, tato nejdůležitější akce roku našeho RK, se povedla. Všichni dospělí, mládežníci a i ti nejmenší si to na kopci užili po stránce nejen vysílání, ale i společenského kontaktu, v krásné přírodě, prostě jako při Polním dni!! Technika šlapala jak měla, počasí také relativně přálo, co víc si přát… Všichni se proto těšíme na další ročník 2023.

Stanoviště OK1KMP a OK5P

Celou obrazovou reportáž je možné shlédnout v naší fotogalerii z Polního dne 2022

Přejít nahoru