Provozní aktiv VKV – prosinec 2023 s předchozí kontrolou antén

Při listopadovém Provozním aktivu nás zaskočila ledovka, která obsolutně zhatila výsledek na 2 m pásmu rozladěním antén. Aby se zjistilo, že to bylo onou ledovkou nebo problémem na anténní soustavě, vyrazil Vláďa OK1FUJ a Roman OK1NPF na kontrolní měření. Týden před prosincovým kolem PA VKV si nemohli vybrat lepší počasí, vrchol Zvičiny v inverzi a nejen antény byly zasažené několikacentimetrovou námrazou. Měření samozřejmě ukázalo špatné hodnoty a tak nezbývalo, než nějakou tu námrazu shodit. Podařilo se to jen z části, ale posun v měřené hodnotě byl znát. Nezbylo než doufat, že do posledního kola PA počasí poleví, námraza opadne a antény budou OK. Po tomto měření a kávě na zahřátí došlo ještě k instalaci VKV FM zařízení pro využití v některých contestech typu FM pohár, MOON contest atp.

  Týden na to přívítal vrchol Zvičiny trojici závodníků Vláďu OK1FUJ, Martina OK1TKN a Romana OK1NPF naštěstí již bez sněhové pokrývky, jen v lehké mlze. Kontrolní měření antén na 2 m bylo víc než uspokojivé, takže se zapojila všechna tři pracoviště a mohlo se bojovat o poslední cenné body v tomto roce. Vláďa OK1FUJ aktivoval své 3 cm, ale přes veškerou snahu uskutečnil pouze po jednom spojení jak na klubovou značku, tak na sebe. Stačilo to na 2. místa v tomto kole a potvrzení 3. místa za klub a 4. místa za single v celoročním snažení. Martin OK1TKN se realizoval na 70 cm. A tentokrát se mu dařilo. Svými 45 spojeními s 10 násobiči mohl poslat do hlášení výsledek s 1290 body, který stačil na 4. místo v kole a na udržení 5. místa v celoročním hodnocení.

Pásmo 2m bylo doménou Romana OK1NPF. Antény, jak bylo řečeno, tentokrát ladily a tak byla radost pracovat na pásmu. Po celou dobu závodu bylo koho dělat a i sledovat, jak se měnily podmínky šíření. Hlavně pak v poslední třetině, kdy se pásmo otevřelo na západ a padl i ODX závodu ON4KHG JO10XO 831 km. Potěšila 4 spojení do Francie, 3 spojení do Itálie, pěkná aktivita byla v Německu i na Slovensku, naopak tentokrát nešlo Chorvatsko a další JV destinace, kromě jednoho spojení s E73O a 631 km. Ale povedl se pěkný výsledek 138 spojení s 31 násobiči a 14384 body, které daly na 2. místo v kole a udržely 3. místo v celoročním hodnocení. Balení a loučení se základnou se již neslo za slunečného počasí, i když pořád s chladem a lehkým větrem. Tak naslyšenou v příštím roce.

Základna s námrazou při kontrolním měření
Porovnání měření při námraze na pracovním kmitočtu a tam kde by antény ladily
Vláďa OK1FUJ u instalovaného zařízení VKV FM ...
… a tady již při PA VKV na 3 cm v prosincovém kole
Martin OK1TKN na 70 cm pracovišti
Roman OK1NPF s úsměvem, že to jde, na 2 m pracovišti
Soutěžní trojice Roman OK1NPF, Martin OK1TKN a Vláďa OK1FUJ při odjezdu
Přejít nahoru