Provozní aktiv VKV – listopad 2023

Ač někdy předpověď počasí nevyjde, tak tentokrát se naplnila. Cestou na Zvičinu bylo jasné, že se zvyšující se nadmořskou výškou potkáme sněhovou nadílku. Ale bohužel nejen tu. Mlha, chlad a vítr. Trochu s váháním jsme postavili venkovní stanoviště pro 10 GHz, pozapojovali  pracoviště na 2 m a 70 cm. 10 GHz nechtělo klíčovat, tak se nechalo pod plachtou na zahřátí a šli jsme do boudy.

Rozjezd na pásmech byl solidní, na 2 m se dařila i tři spojení za minutu, 70 cm šlo standardně, operátorsky to bylo na Martinovi OK1TKN s pomocí Vládi OK1FUJ. Až na jedno spojení do OE byla ostatní do domácí kotliny. Ale i tak se povedl běžný výsledek se 40 QSO a 8 násobiči a ziskem 896 bodů, které stačily na 4. místo v tomto kole a udržení 5. místa v celoročním hodnocení.

Zato na 2 m pásmu přišla po hodině provozu „přírodní“ katastrofa. Ochlazení, které se v ASL 671 m projevilo námrazou na všem možném, udělalo své. Roman OK1NPF, který byl u mikrofonu, nejprve pociťoval útlum příjmu a následně i rapidně zhoršené PSV a stažení výkonu. Takže to co se povedlo v první hodině, kdy byla dobrá aktivita v 9A, po spojení do I, HG a SP, bylo vše, co jsme dokázali. Zbytek závodu byl trápením a paběrkováním spojení po OK s výkonem tak do 5 W. Pohledem na stožár, antény a okolí bylo jasné, že to nemůže fungovat. 78 spojení, 14 násobičů a pouhých 3514 bodů byl výsledek tohoto kola. Stačil na 11. místo a naštěstí na udržení 3. místa v celoročním hodnocení. Vláďa OK1FUJ zkusil ještě aktivovat 10 GHz, které se rozchodilo, ale tentokrát žádné spojení nezapsal. Z kopce jsme odjížděli zklamaní z rozladění 2 m antén námrazou.

Jak se říká, není každý den posvícení.

Vláďa OK1FUJ a Martin OK1TKN při kompletaci 10 GHz pracoviště
Všude námraza, tady na kotvícím lanku …
… a tady na oplocení a rostlinách
Martin OK1TKN pod dohledem Vládi OK1FUJ u zařízení 70 cm
A pohled přes Martinovo rameno do deníku
Roman OK1NPF už ví, že na 2 m se to nepovedlo
Přesto se snaží do konce závodu v režimu QRP
Přejít nahoru